Українцi можуть лише мрiяти про соцiальнi стандарти Євросоюзу, в тому числi, у питаннi забезпечення доступним житлом.
Уряд про це думає. В середу вiдбулася нарада керiвникiв Державної iпотечної установи - ДIУ - з банкiрами, на якiй чиновники оголосили про намiр направити 1,5 мiльярда гривень на реанiмацiю ринку iпотечного кредитування.
ДIУ була створена 2004 року для рефiнансування iпотечних позик банкiв за рахунок коштiв, залучених вiд розмiщення облiгацiй, проте реально дiяти вiдомство почало лише у другiй половинi 2006 року.
Про роль установи пiд час кризи часто згадувала тодiшня прем`єрка Юлiя Тимошенко. Завдяки ДIУ їй вдалося наполовину виконати обiцянку про фiнансування завершення будiвництва житла iз ступенем готовностi бiльше 70%.
У 2009 роцi Тимошенко розраховувала залучити на це 4 мiльярди гривень, але галузь отримала лише 1,5 мiльярда гривень. До речi, нинiшнiй керiвник Кабмiну Микола Азаров ще менш успiшний - з обiцяних ним 5 мiльярдiв гривень будiвельний сектор 2010 року отримав вдесятеро менше.
Зрештою, лiдер БЮТ таки мала чим похизуватися перед електоратом напередоднi президентських виборiв - влiтку 2009 року через продаж облiгацiй ДIУ на фондовiй бiржi держава залучила 1 мiльярд гривень.
Уряд зобов`язав iпотечну установу купити за цi кошти житло для пiльговикiв у рамках програми фiнансування недобудов. Цiкаво, що перед тим Тимошенко для реалiзацiї цiєї схеми вiдвоювала контроль над ДIУ у Мiнiстерства фiнансiв.
З приходом до влади нової команди повноваження iпотечного вiдомства урiзали - заборонили видавати кредити фiзичним особам на будiвництво житла i брати участь у реалiзацiї подiбних державних програм. Таким чином, урядовцi обмежили спектр дiяльностi держструктури суто рефiнансуванням iпотечних позик.
В кiнцi 2010 року Кабмiн для вiдповiдних цiлей навiть збiльшив статутний капiтал ДIУ на 2 мiльярди гривень до 2,2 мiльярда гривень.
"Цi кошти були нам виданi для перекривання розриву, що виник за рахунок програм, у яких нас змусив брати участь попереднiй уряд", - повiдомив "Економiчнiй правдi" заступник голови ДIУ Юрiй Зоц.
До 2,2 мiльярда гривень, якi вже є у статутному капiталi, держорган хоче залучити ще 1,2 мiльярда гривень за рахунок випуску облiгацiй. Влiтку на 1 мiльярд гривень планується випустити папери ДIУ пiд державнi гарантiї, а восени - на 200 мiльйонiв гривень - iпотечнi облiгацiї "пiд iпотечне покриття".
Запланована прибутковiсть першого випуску не перевищить 10%, другого - 11%. Загалом у 2011 роцi установа хоче акумулювати близько 3,4 мiльярда гривень.
При цьому суттєва частина цих коштiв - 1,7 мiльярда гривень - пiде на погашення зобов`язань. "В кiнцi 2011 року у нас буде викуп першого нашого випуску п`ятирiчних облiгацiй 2006 року. В цю суму входять облiгацiї i купони за облiгацiями всiх перiодiв", - пояснив голова правлiння ДIУ Вiктор Миргородський.
Iншу частину грошей установа планує направити на нову програму рефiнансування первинних кредиторiв - банкiв. Тi, у свою чергу, будуть кредитувати як забудовникiв для завершення зведення об`єктiв з високим ступенем готовностi, так i фiзичних осiб для придбання житла.
Нова схема передбачає надання ресурсiв банкам за ставкою 11%. При цьому установа рекомендуватиме їм позичати грошi клiєнтам за ставкою 15%.
"Ми не можемо диктувати вiдповiднi умови жорстко, але при розглядi заявок будемо слiдкувати, щоб кредит не був спекулятивним", - запевнив Зоц.
Початковий внесок для потенцiйного позичальника не перевищуватиме 25%, а термiн кредитування буде не меншим за 30 рокiв. Зараз на ринку iпотечна ставка становить 16-19%, строк - не бiльше 20 рокiв, а перший внесок - не менше 30%.
Запропонований чиновниками алгоритм фiнансування найбiльш ризикований для банкiв, адже саме їм доведеться контролювати цiльове використання коштiв забудовниками та оцiнювати їх фiнансовi можливостi.
У той же час, фiнансовi установи зобов`язанi покрити такий кредит на 100-150%. Якщо заставою будуть цiннi папери ДIУ, то розмiр покриття становитиме 100% вiд суми позики, якщо ОВДП - 120%, iнше забезпечення - 150%.
За рахунок програми у 2011 роцi державна установа збирається профiнансувати здавання в експлуатацiю 1 мiльйона квадратних метрiв житла. За пiдрахунками Миргородського, це близько 260 будiвель.
З початку 2011 року ДIУ вже профiнансувала 200 мiльйонами гривень об`єкти в Харкiвськiй, Одеськiй, Iвано-Франкiвськiй, Львiвськiй та Донецькiй областях. Вiдтак, залишається ще 1,3-1,5 мiльярда гривень, якi пiдуть на рефiнансування.
Зрештою, цих коштiв все одно замало для фундаментальних змiн на iпотечному ринку, кажуть експерти. До того ж, як зазначив Зоц, витратити цю суму на позики буде можливо, якщо iпотечна установа отримає держгарантiю на випуск облiгацiй - бiльша частина ресурсу пiде на погашення зобов`язань в кiнцi 2011 року.
В цiлому, вважають чиновники, iнiцiатива ДIУ має зацiкавити фiнансовi установи. Утiм, банкiри не в захватi вiд деяких умов програми. Зокрема, їх насторожує зобов`язання спiвпрацювати з об`єктами з високим ступенем готовностi.
"Нема бажання кредитувати забудовникiв, у яких будiвля готова бiльш нiж на 50%. На практицi такi недобудови вже розпроданi на 80%, i захистити себе тут важко", - пояснив "ЕП" перший заступник голови "Артем банку" Юрiй Ковтун.
Те, що довiра до будiвельних компанiй з боку банкiвської системи на нульовому рiвнi, пiдтверджують й iншi фiнансисти. "Забудовникам не варто давати багато коштiв в руки - звiдси всi бiди. З ними треба жорстко", - наголосив начальник управлiння довiрчих операцiй ПАТ "Кредитпромбанк" Олександр Недбайло.
Самi будiвельники погоджуються: у банкiв є пiдстави не довiряти учасникам ринку. Однак, враховуючи їхнє сьогоднiшнє нестабiльне фiнансове становище, кредитнi ресурси їм необхiднi як повiтря.
"Безумовно, будiвельнi компанiї будуть прагнути спiвпрацювати з банками за програмою ДIУ. Багато компанiй зараз вiдчувають нестачу коштiв", - пiдкреслив голова Української будiвельної асоцiацiї Лев Парцхаладзе.